Trening wzmacniający Fit Paws

Łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Jakich zasad powinniśmy przestrzegać podczas wykonywania ćwiczeń wzmacniających, a jakich błędów należy się wystrzegać?
Ćwiczenia wzmacniające stanowią program profilaktyczny, mający na celu wzmocnienie aparatu ruchu, zapobieganie kontuzjom oraz przygotowanie psa do wysiłku fizycznego. W ostatnich latach zauważalna stała się tendencja do amatorskiego uprawiania ćwiczeń wzmacniających tzw. FitPaws (nazwa wywodzi się od amerykańskiego producenta sprzętu do ćwiczeń dla psów). Właściciele psów na własną rękę, bez wcześniejszego zapoznania z zasadami ćwiczeń, wykonują treningi z psami, regularnie powtarzając te same błędy. W efekcie prowadzi to do odwrotnych skutków, poważnych problemów zdrowotnych oraz utrwalenia złych nawyków.
Zastosowanie sprzętu terapeutycznego w sportach kynologicznych
Pierwotnie produkty FitPaws wykorzystywane były do zabiegów kinezyterapeutycznych, używanych w celu leczenia schorzeń ortopedycznych i neurologicznych u zwierząt. Jednak od kilku lat powszechnie wykorzystuje się je w codziennym treningu psów, mającym na celu troskę o zdrowie układu kostno-mięśniowego. Aktualnie ćwiczenia wzmacniające stanowią integralną część zajęć fizjoterapeutycznych i sportowych, a ich głównym celem jest profilaktyka przeciw kontuzjom, wzmocnienie określonych partii ciała, poprawa ogólnego samopoczucia zwierzęcia oraz wspomaganie utraty masy ciała.
Do treningów wykorzystuje się sprzęt terapeutyczny w postaci piłek, dysków sensomotorycznych, cavaletti czy równoważni. Najczęściej popełniane błędy podczas amatorskiego treningu wzmacniającego Niestabilna pozycja piłki w trakcie ćwiczeń wymaga od psa większego wysiłku w celu utrzymania równowagi. Angażowane są i zmuszane do wytężonej pracy różne partie mięśni. Piłka sprawia, że aktywnie pracują nawet mięśnie głębokie. Wszystko to powoduje ich wzmocnienie. Niestety, jak każde amatorsko uprawiane ćwiczenia, również wzmacniające mogą prowadzić do niepożądanych kontuzji. Najczęstszą przyczyną są błędy treningowe, wynikające z braku odpowiedniego przygotowania osoby ćwiczącej z psem. Prowadzi to do przeciążeń stawów, mięśni oraz utrwalenia złej postawy ciała.
Do najczęstszych błędów podczas treningu wzmacniającego należą...
Chcesz dowiedzieć się wiecej? CAŁY ARTYKUŁ znajdziesz w numerze 1/2018 możesz go zamówić klikając TU..
autor: Katarzyna Pęzińska - Kijak
- Kategoria: Zdrowie Sport