Przegryzanie stresu

  • Powrót
Przegryzanie stresu

Gryzienie to naturalne psie zachowanie, będące także jedną ze strategii radzenia sobie ze stresem. Dlaczego psy mają potrzebę gryzienia przedmiotów? Co powinno nas zaniepokoić?

Gryzienie jest potrzebą nieelastyczną (czyli taką, która powinna być zaspokajana niemal codziennie) psa i stanowi normalne zachowanie gatunkowe. Dlatego, jeśli jest mądrze przekierowane, a nie blokowane, z czasem nabiera prawidłowej intensywności i traci na sile. Nie bez kozery natura wyposażyła psowate w silne zęby, bo prócz zbierania resztek pokarmowych te wolno żyjące zwierzęta (psy) również polują. A po upolowaniu zjedzenie ofiary zajmuje im co najmniej pół godziny.

Ile zajmuje psu domowemu opróżnienie miski z karmą? Średnio  od 20 sekund do kilku minut. Gdzie jest realizowana potrzeba gryzienia? Wiele psów prócz porcji do miski nie otrzymuje żadnych innych gryzaków. I tu zaczyna się lawina zachowań, które według opiekunów psów są kłopotliwymi, wymagającymi „korygowania”. Niemal zawsze, kiedy mamy do czynienia z gryzieniem przez psa rzeczy niejadalnych, towarzyszą psu również inne problemy, takie jak: lękliwość, nadpobudliwość, agresja o zasoby, agresja wewnątrzgatunkowa,szarpanie na smyczy itp.
Już szczenięta nader wyraźnie manifestują tę potrzebę. Tu podłożem niemal zawsze jest ząbkowanie. Maluchy szukają możliwości, by poradzić sobie z obolałymi dziąsłami, dlatego często sięgają po przedmioty stosunkowo miękkie (kapcie, tkaniny), a kiedy zaczynają wyżynać się trzonowce, na ząb idą przedmioty twardsze (drewno, plastik).
Możemy też zaobserwować nadmierne gryzienie smyczy (!) na pierwszych szczenięcych spacerach, kiedy wszystko wydajesię wielkim WOW! Nie jest to złośliwość, a próba poradzenia sobie z jakimś stresorem i ma oznaczać: nie idźmy tam! Nie poradzę
sobie!
W późniejszych miesiącach, jeśli nieuważny opiekun nie dostrzegał wczesnych symptomów stresu i zabierał psa w miejsca, w których nie czuł się on bezpiecznie, może dojść do generalizacji zachowania i pies zaczyna stosować strategię gryzienia
smyczy, ręki, nogawki w każdej innej, kłopotliwej sytuacji.
Wiele czynników środowiskowych, które nam wydają się błahe, mogą stanowić nie lada wyzwania dla psa. Zwłaszcza życie w mieście obfitujew nadmiar bodźców słuchowych, wzrokowych, węchowych, dotykowych, których natężenie może
mocno zwierzę stresować.

Jedną z form radzenia sobie z nadmiarem emocji jest gryzienie. Jeśli psy mają ograniczoną możliwość gryzienia rzeczy bezpiecznych i jadalnych,usiłują sobie pomóc, gryząc cokolwiek.

Czym jest coaping i jak psy radzą sobie ze stresem - dowiesz się czytając CAŁY ARTYKUŁ, który znajdziesz w numerze 1/2018. Możesz go zamówić w naszym e-sklepie klikając TU...

autor: Joanna Hajdyło - Jarosz

  • Powrót
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.