Brainwork - zabawy węchowe

  • Powrót
Brainwork - zabawy węchowe

Węch to najważniejszy z psich zmysłów, a węszenie jest jedną z najbardziej naturalnych psich aktywności. Tym bardziej warto wdrożyć w codzienne życie z psem zabawy węchowe.

(fragment artykułu)

Przeciętny człowiek zdaje sobie sprawę, że psi węch jest dużo lepszy niż ludzki, jednak mało kto wie, jak doskonały zmysł posiadają nasze czworonogi. Owszem, wielu z nas słyszało, że „psi nos” wykorzystuje się do tropienia zaginionych osób, poszukiwania materiałów wybuchowych lub narkotyków czy wykrywania chorób. Część osób zdaje sobie sprawę, że czworonogi te potrafią doskonale wyczuć emocje u innych osobników (np. są w stanie wyczuć strach, nawet kilka minut po opuszczeniu pomieszczenia przez wystraszonego psa). Mało kto wie, że psy potrafią mieszaninę zapachów rozłożyć na poszczególne składowe i każdy rozpoznać. Ich zmysł powonienia jest prawie doskonały. Nic dziwnego, skoro zmysł ten zajmuje w ich mózgu powierzchnię nawet 40 razy większą niż u ludzi. U nas liczba receptorów węchowych jest szacowana na 5 milionów, a u przeciętnego psa na 200 mln.

Ponieważ psy, jako gatunek, są bardzo zróżnicowane, nie każdy z nich będzie posiadał równie doskonały węch. Są rasy selekcjonowane pod kątem tropienia oraz takie, którym nie był ten zmysł potrzebny do pracy. Inaczej posługuje się tym zmysłem pies myśliwski, a inaczej rasy brachycefaliczne (posiadające krótki, spłaszczony pysk). Jednak przy odrobinie chęci możemy każdego z nich nauczyć sprawnie posługiwać się nosem, co udowodniłem niedawno na zawodach nosework, gdzie udało mi się wygrać z naszą sunią (buldog francuski) dwie z trzech konkurencji. Skoro dla psa otaczający nas świat to przede wszystkim świat zapachów, warto urozmaicić jego życie w brainwork, czyli zabawy węchowe. Tym bardziej że świadome używanie nosa ma bardzo dużo zalet.

Zalety węszenia

Węszenie jest też dla naszych czworonogów naturalnym sposobem na wyciszenie. Praca nosem uczy psa samodzielności, skupienia, systematyczności oraz kreatywności. Dodatkowo pomaga odreagować stres...

Piotr Awencki - trener psów

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o węszeniu, psim nosie, noseworku i domowych sposobach na zabawy węchowe? - CAŁY ARTYKUŁ znajdziesz w numerze 2/2017, który możesz zamówić w naszym e-sklepie.

  • Powrót
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.